понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

На Македонија засега не и треба Јужен тек

stavrevski-juzen-potok

Последни вести

Од Македонски енергетски ресурси велат дека македонскиот гасоводен систем е стабилен и наредните 5 години нема потреба од дополнителни количини на природен гас, анализира Радио Слободна Европа.

Експертите со став дека прекинот на градбата нема да има влијание врз Македонија.

„Ние добиваме испорака на мали количества гас. Македонија не значи ништо, бидејќи Македонија и досега не беше на трасата на Јужниот тек, беше поврзување со крак од Јужниот тек, којшто евентуално ќе требаше да обезбеди дополнителни количини при зголемена конзумација на природен гас. Во овој момент Македонија троши многу мали количини од постоечкиот гасовод, така што во овој момент и нема потреба да се доведува во прашање претстојната гасификација со проектот Јужен тек“, вели Митко Андреевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести