понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

На Морси му судат за бегство и убиство

На соборениот египетски претседател ќе му се суди за бегство од затвор и убиство што го извршил во 2011 година

morsi

Поврзани вести

На соборениот египетски претседател Мохамед Морси и уште 132 луѓе ќе му се суди за бегство од затвор и убисттво на полицаец за време на револуцијата во 2011 година.

Меѓу обвинетите се и лидерите на исламистичкото движење Муслимански браќа, кои го поддржуваат Морси, а кои исто така побегнале од затворот Вади ал Натрун, за време на бунтот против тогашниот претседател Хосни Мубарак.

Процесот ќе се води и протви свештеникот од Катаар , Јусеф ал Карадавиј, а во обвинението се наведуваат и припадници на либанската екстремистичка група Хезболах и палестинската милитантна група Хамас, јавува АП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести