недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

На Мурињо му е криво што Сити има повеќе пари

na murinho mu e krivo

Поврзани вести

На неколку часа до официјалниот старт на дерби натпреварот помеѓу директните ривали за шампионската титула во англиската Премиер лига, Манчестер Сити и Челзи, контроверзниот менаџер на “сините”, Жозе Мурињо додатно ја загреа атмосферата со изјавата дека Челзи не може да му конкурира на Сити кога е во прашање буџетот кој е наменет за купување нови фудбалери.

„Во моето време, Челзи беше обвинет дека со пари ги купува шампионските титули. Сите ја знаеме причината за таквите коментари. Роман Абрамович само што се пресели во Англија. Сепак, истите тие луѓе можеби сега имаат различно размислување кога е во прашање Манчестер Сити. Мене не ми е важно дали Челзи веднаш ја освои шампионската титула, а на Сити му беа потребни шест години за да го освои шампионскиот трофеј. Не се замарам и со тоа дека Сити има специјална заштита. На сите ни е јасно дека луѓето најчесто ги мразат тимовите кои се успешни. Од финансиска гледна точка, ние не можеме да се натпреваруваме со Сити. Во минатото немаше Финансиски Фер-Плеј, Немаше правила ако клубот е богат и ако има богат сопственик. Сега се е сменето”, изјави трофејниот португалски стручњак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести