понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

На Нигерија не и треба помош од ОН во борбата против Боко Харам

download (36)

Последни вести

Претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан им порача денеска на Обединетите нации дека на неговата земја нема да и биде потребна помош од меѓународни сили во борбата против Боко Харам.

Претседателот во заминување изјави дека наместо тоа сака ОН да се фокусираат на обновување на заедницата и помош на загрозените во шестгодишното насилство на исламистите.

Џонатан, после средбата со специјалните претставници на генералниот секретар на ОН за западна и централна Африка Мохамед Чанбас и Абдула Батили, рече дека нигериската војска, со помош на силите на Чад, Нигер и Камерун, во последните месеци повторно ги зазеле повеќето градови и села во државите Борно, Адамава и Јобе, кои претходно беа окупирани од исламистите.

Најчитани вести