петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На парадата на победата во Москва ќе учествува и српска војска

parada

Последни вести

Српскиот претседател Томислав Николиќ потпиша указ со кој им се дозволува на единици на српската армија да учествуваат на Парадата на победата на 9. мај во Москва, објави МИА.

„Српската армија ќе учествува на Парадата на покана на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу“, соопшти српското Министерство за одбрана.

Шојгу посочи дека Русија поканила воени единици од 16 пријателски држави и членки на антихитлеровската коалиција. Девет земји го потврдиле учеството, две откажале, а другите се уште не одговориле.

Предвидено е на овогодинешната Парада на победата да учествуваат 15.000 луѓе. На парадата пред пет години на Црвениот плоштад учествуваа 11.135 војници и офицери.

Најчитани вести