петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На повидок е кавга во српскиот државен врв?

Николиќ потсетува дека Тачи бил осомничен како одговорен или за учество во грабнувања, убиства и недозволена трговија со органи на косовски Срби за време на српско-албанскиот вооружен конфликт во Косово на крајот на деведесетите години.

tomislav nikolic

Поврзани вести

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека нема да ја поддржи номинацијата на премиерот Ивица Дачиќ за Нобелова награда за мир, бидејќи тој е номиниран заедно со косовскиот премиер Хашим Тачи, кој е осомничен за воени злосторства против Србите, пренесе Хина.

„На меѓународната сцена, од ОН до Советот на Европа, продолжувам да зборувам за злосторствата против Србите во Косово и основаните сомненија дека тие се организирани од Тачи,“ изјави Николиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“.

Николиќ потсетува дека Тачи бил осомничен како одговорен или за учество во грабнувања, убиства и недозволена трговија со органи на косовски Срби за време на српско-албанскиот вооружен конфликт во Косово на крајот на деведесетите години.

Според него, номинацијата за Нобеловата награда за мир може да ја запре истрагата против Тачи.

Српското и албанското лоби во американскиот Конгрес испратија писмо до Нобеловиот комитет, номинирајќи ги Ивица Дачиќ, Хашим Тачи и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон за Нобелова награда за мир заради нивниот придонес за постигнатата спогодба за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, со посредничка улога на ЕУ.

Коментирајќи ја веста за номинацијата, Дачиќ шеговито изјави дека повеќе би сакал да биде номиниран за Нобелова награда за мир отколку за Хаг (во трибуналот), додека Тачи изјави дека е почестен од номинацијата, но граѓаните на Косово многу повеќе го заслужуваат ова признание од сите останати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести