понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На преминот Јариње царина и за белградските дневни весници

jarinje

Поврзани вести

Белградскиот дневен печат утрово на северот на Косово пристигна со задоцнување откако на преминот Јариње косовската царина ги запрела возилата кои дистрибуираат весници во северниот дел на покраината.

Еден од дистрибутерите на дневните весници, Звездан Михајловиќ, изјавил дека косовските цариници од утрово увозот на печатот на северот на Косово бил овозможен откако платиле данок.

Михајловиќ додал дека и претходно имале слични проблеми и барања да се плаќа данок на увоз на дневните весници од централна Србија, но дека утрово морале да платат данок од 16 отсто.

Белградските дневни весници во продавниците во Косовска Митровица, поради овие проблеми, денеска пристигнале со задоцнување од два часа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести