петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На протестите во Тајланд убиено петгодишно девојче

Од 30 повредени, шестмина се во критична состојба, а меѓу нив и едно петгодишно девојче, изјави тајландскиот министер за здравство Супан Сритама.

bangkok

Поврзани вести

Едно петгодишно девојче загина, а 30 лица се повредени во нападот на луѓе собрани на антивладините протести на истокот на Тајланд, соопшти утринава локалната полиција.

До инцидентите дошло, кога двајца од напаѓачите од возило отвориле оган на демонстрантите кои се собирале на градскиот плоштад во округот Као Самиг, околу 300 км источно од Бангкок.

Од 30 повредени, шестмина се во критична состојба, а меѓу нив и едно петгодишно девојче, изјави тајландскиот министер за здравство Супан Сритама.

Во текот на повеќемесечните протести на Тајланд кои имаат за цел да ја срушат власта на премиерката Јинглук Шинаватра вооружените напаѓачи главно во Бангкок, во неколку наврати извршиле напад од огнено оружје.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести