четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

На првата геј парада во Кипар, учествуваа 3.500 лица

Три ипол илјади лица учествуваа на правата геј парада во Кипар, барајќи еднакви права во една од земјите во која влијанието на Православната црква е на завидно ниво.

enhanced-buzz-wide-25847-1401569477-6

Поврзани вести

Три ипол илјади лица учествуваа на правата геј парада во Кипар, барајќи еднакви права во една од земјите во која влијанието на Православната црква е на завидно ниво.

За време на парадата мала група на демонстранти дошла до судир со полицијата, но се поминало без никакви поголеми инциденти.

Кипар во 1998 година ја декриминализира хомосексуалноста, пет години откако еден од пионерите на правата на луѓето во оваа област Алекос Модинос успеа да ја осуди земјата во Европскиот суд за правата на човекот.

Активистите од оваа област тврдат дека земјата се уште заостанува зад другите земји од ЕУ во однос на правата на геј двојките и бавно го воведува законодавството за еднополови бракови. Хомосексуалните двојки во Кипар немаат исти права како бисексуалните двојки при добивањето социјални станови и друга помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести