вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На први јануари бројот на населението на Земјата ќе изнесува повеќе од седум милијарди лица

zemja

Последни вести

Бројот на населението на планетата до први јануари 2014 година ќе изнесува 7.137.577.750 лица. Прогнозата е на Бирото за попис на населението на САД, пренесе “ИТАР-ТАСС“.

Во споредба со минатата година зголемувањето е за 77.630.563 лица или 1,1 отсто. Со најголем придонес за овој прираст е Индија со 15,6 милиони лица, потоа Кина, Нигерија, Пакистан и Етиопија.

Во 2025 година населението на Земјата се очекува да достигне осум милијарди лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести