Свет

На руско село паднале 45 украински гранати

На руско село паднале 45 украински гранати

Околу 45 украински гранати погодиле едно село во регионот на Ростов, на југот од Русија, оштетувајќи куќи и електрични водовои, рекол денес портпаролот наруските погранични служби.

Најмалку 50 жители се евакуирани од селото Примијуски, рекол портпаролот наведувајќи дека никој не е повреден.

Гранатите се испалени од борбеното подрачје во регионот Доњецк, кадешто украинската војска се судира со проруските сили , во рамки на операцијата која Киев ја нарекува антитерористичка.