четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

На секои 40 секунди во светот има по едно самоубиство

samoubistvo

Поврзани вести

На секои 40 секунди се случува по едно самоубиство во светот, што изнесува околу 800 илјади самоубиства годишно, соопштуваат од СЗО.

Според податоци од 2012 година, стапката на самоубиства од 12,7 на 100.000 жители е регистрирана во високо развиени држави, додека во државите со средни или ниски приходи таа цифра е 11,2.

Најголема стапка на самоубиства (44,2) е регистрирана во Гвајана, Северна Кореја (38,5) и Јужна Кореја (28,9). Во европски рамки предничи Литванија со стапка од 28,2.

Во богатите држави најчест повод за самоубиство е депресија додека во сиромашните е – заразна болест најчест мотив за самоубиство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести