среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 57

На Токсикологија завршиле 28 лица, најмладиот имал 14 години

Најмладиот пацинет на Клиниката за токсикологија кој имал труење со алкохол имал само 14 години

andon cebisev

Поврзани вести

Дваесет и осум лица во текот на „најлудата ноќ“ побарале лекарска помош на Клиниката за токсикологија во Скопје поради прекумерно конзумирање алкохол. Докторите се задоволни од бројките велат ова е најмала бројка во последните пет години.

Како што информираше директорот на Токсикологија, Андон Чибишев, 23 од нив имале труење од алкохол, меѓу кои 15 мажи и осум жени.

Само 11 од нив биле малолетни лица. Најмладиот пациент е момче од 14 години, а најстариот има 40 години.

Изминатово деноноќие на токсикологија ниту еден пациент не бил хоспитализиран

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести