Спорт

На Ван Гал му се лоши од селекторската функција

На Ван Гал му се лоши од селекторската функција

Трофејниот холандски стручњак, Луи ван Гал, откри дека веќе му се лоши од функцијата селектор на фудбалската репрезентација на Холандија и дека ќе се врати во тренерските води откако ќе заврши престојниот Мундијал во Бразил.

“Веќе две години сум селектор на Холандија и можам да кажам дека ми се лоши од оваа функција. Како да сум болен. Време е да се вратам во тренерските води, а тоа ќе го направам веднаш по завршувањето на Мундијалот во Бразил. Веќе добив неколку примамливи понуди, а сигурно ќе добијам уште неколку до почетокот на летниот преоден рок. Убаво ќе размислам и ќе одлучам која понуда е најдобра”, изјави Ван Гал.