четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Набљудувачи: Референдумот на Крим тече мирно

krim glasanje

Поврзани вести

Меѓународните набљудувачи кои го надгледуваат референдумот за идниот статус на Крим, засега не воочиле никакви нерегуларност, истакнува Матеуш Пискорски, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ.

Тие регистрирале поголема излезност и кримските Татари се многу активни учесници на референдумот.

И набљудувачот од Шпанија, пратеник од Каталонскиот парламент, Енрико Раваљо, регистрира голема излезност и подвлекува дека „референдумот се одвива слободно без било какви притисоци“.

Тој забележал дека на Крим „постои многу поголема слобода одошто во Каталонија која планира сличен референдум да одржи во ноември, што наидува на 80 отсто од населението“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести