четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Набљудувачите на ОБСЕ пристигнаа во Донецк

obse

Последни вести

Тим набљудувачи на ОБСЕ, во кој влегуваат невооружени цивилни и општествени активисти, пристигна во Донецк. Минатата недела на претставници на ОБСЕ не им беше дозволено да влезат во Крим, пренесе „Би-Би-Си Украина“.

Вчера Украина побара Организацијата за безбедност и соработка во Европа да ја продолжи мисијата на невооружените набљудувачи во јужниот и источниот дел на земјата.

Засега 14 земји од ОБСЕ одговориле на барањето, но се очекува наскоро бројот да се зголеми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести