вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Набљудување на птици во Зоолошка

Целта на настанот е преку забава и дружење, да се едуцираат граѓаните, а пред сѐ најмладите, за значењето на птиците. Посетителите ќе имаат можност да се вклучат во активностите на волонтерите, да набљудуваат птици, да учествуваат во квизови и наградни игри, како и да дознаат интересни факти за птиците.

ptici

Последни вести

Во Зоолошката градина во Скопје, во недела од 10 часот Македонското еколошко друштво организира набљудување на птиците по повод Европскиот ден на набљудување на птиците.

Целта на настанот е преку забава и дружење, да се едуцираат граѓаните, а пред сѐ најмладите, за значењето на птиците. Посетителите ќе имаат можност да се вклучат во активностите на волонтерите, да набљудуваат птици, да учествуваат во квизови и наградни игри, како и да дознаат интересни факти за птиците.

Набљудувањето на птици е рекреативна активност што се прави со голо око или со помош на двоглед или телескоп. Таа започнала да се прави уште во 18. век, а денес е многу популарна низ целиот свет. Настанот оваа година се организира во 37 држави, од страна на националните партнери на BirdLife International, кои ги канат сите љубители на птиците и оние кои сакаат да научат нешто повеќе за нив, да се придружат во одбележувањето на Европскиот ден за набљудување на птици.

Минатата година околу 65.000 луѓе набљудуваа птици во 34 држави, во текот на еден викенд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести