четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Националната гарда се повлекува од Фергусон

F58E68891A4E884AA5675912EDA48958

Последни вести

Гувернерот на Мисури заповеда да се повлече Националната гарда од Фергусон каде ситуацијата постепено се смирува по насилните протести последните неколку дена поради убиството на невооружениот афроамерикански тинејџер.

Во текот на ноќта биле забележани најмирните протести во малото предградие на Сент Луис од избивањето на нередите поради убиството н 18 годишниот Мајкл Браун на 9 август. Браун беше убиен од страна на белиот полицаец Дарен Вилсон.

Полицијата за време на протестите користела солзавед и тешки оклопни возила, а на помош била повикана и Националната гарда.

Во текот на ноќта уапсени се 6 лица, многу помалку отколку претходната ноќ, објавува полицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести