понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Националниот фронт на Франција подготвен за сојуз со грчката Златна Зора

Лидерката на француската екстремно десна партија, Национален фронт, Марин Ле Пен денеска најави дека ќе разговара со претставници на неколку европски партии, меѓу кои и со грчката неонацистичка Златна Зора за формирање парламентарна група после изборите за Европскиот Парламент, на кои антиевропските струи остварија значаен успех, пренесоа медиумите.

2010-09-01T152020Z_298999592_PM1E6911ARZ01_RTRMADP_3_FRANCE_0

Поврзани вести

Лидерката на француската екстремно десна партија, Национален фронт, Марин Ле Пен денеска најави дека ќе разговара со претставници на неколку европски партии, меѓу кои и со грчката неонацистичка Златна Зора за формирање парламентарна група после изборите за Европскиот Парламент, на кои антиевропските струи остварија значаен успех, пренесоа медиумите.

За француската телевизија Бе – Еф- Ен таа соопшти дека утре ќе отпатува во Брисел за да разговара со претставниците на унгарската екстремно десна партија Јобик, бугарската Атака и грчката Златна Зора.

„Постојат серија движења кои, според мое мислење, се заинтересирани да учествуваат во големата политичка сила, која има за цел да спречи развој на федерална Европа“, додаде Ле Пен.

Сепак, аналитичарите сметаат дека екстремно десничарските партии најверојатно нема да можат да формираат заеднички блок, бидејќи освен ксенофобија и нетрпеливост кон ЕУ немаат ништо друго заедничко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести