среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

zenaebolaaa

Поврзани вести

Податоците на Светската здравствена организација покажале дека во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале.

Најтешко се засегнати западноафриканските земји Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, каде жртви на овој смртоносен вирус веќе се 4.912 лица.

Надвор од осумте области во Либерија и Гвинеја, што имаат заеднички граници  со Брегот на Слоновата коска,само во две се инорфмира за потврдени или сомнителни случаи на ебола.

Податоците ги вклучуваат и случаите во Нигерија и Сенегал, каде, според СЗО, епидемијата веќе заврши, како и изолираните случаи во Шпанија, САД и еден случај во Мали. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести