среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Над 100 лица убиени во напади на три села во Нигерија

Насилствата честа појава во Нигерија

nigerija napad

Поврзани вести

Над 100 лица се убиени во напад на три села во централна Нигерија, соопштиле локалните власти.

Се’ уште не е познато верското и политичко убедување на овие вооружени напаѓачи.

Нигерија е земја во која споровите околу земјата, религијата и етничката припадност често прераснуваат во насилство.

Според соопштението на нигериската полиција, зад овој напад највеорјатно стојат припадниц на сточарскиот народ Фулани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести