сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 120 здравствени работници починале од ебола

Во своето соопштение од СЗО велат дека тоа се здравствени работници кои работат во Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Лене.

ebola11

Последни вести

Над 120 здравствени работници починале од вирусот ебола во западноафриканските држави, а заразени се најмалку 240, објави синоќа Светската здравствена организација (СЗО).

Во своето соопштение од СЗО велат дека тоа се здравствени работници кои работат во Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Лене.

СЗО нагласува дека епидемијата на ебола зафатила голем број медицински лица, што е без преседан.

Досега над 1.400 лива починаа во епидемијата на ебола во Западна Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести