петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Над 130 лица се повредени при немирите во Тузла

bosna zname

Поврзани вести

Над 130 лица, повеќето полицајци, се повредени кога полицијата употребила солзавец и при судири со босански демонстранти, незадоволни од страшната економска ситуација во земјата , каде што невработеноста е над 44 отсто, пренесе „АФП“.

„Триесет демонстранти и 104 полицајци се примени во текот на денот во итната помош во градот Тузла, каде вчера започнаа протестите. Повеќето повреди се предизвикани од тешки предмети или се воспаление на очите од солзавец“, изјавил портпаролот на болницата во градот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести