четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 15 лица приведени поради кражба на идентитетот на братот на српскиот премиер

andrej

Последни вести

Повеќе од 15 лица се приведени утринава во неколку градови во Србија во рамки на истрагата за кражба на идентитетот на Андреј Вучиќ, брат на српскиот премиер Александар Вучиќ, дознава Танјуг.

Осомничените моментно се наоѓаат на сослушување.

Станува збор за истрага на случајот во кој лична карта содатоци на Андреј Вучиќ е користена за регистрирање на фантомското претпријатие „Асомакум“.

Прашањето за работата на ова претпријатие е покренато минатата есен во Парламентот на Србија, од страна на пратеникот на НС, Зоран Живковиќ.

Премиерот Вучиќ веднаш потоа изјави дека на неговиот брат му е украден идентитетот, а министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ нагласи дека полицијата „непобитно утврдила“ дека постоело фалсификување на личната карта на Андреј Вучиќ.

Најчитани вести