четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 150 демонстранти се уапсени, а околу 20 се повредени при протести во 30 турски градови

turcija-zname-luge

Последни вести

Вчера вечерта, турската полиција уапси над 150 демонстранти за време на протестите кои избувнаа во околу 30 градови на Турција, пренесоа „АФП“.

За време на судирите биле повредени 20 демонстранти. Двајца од нив добиле тешки повреди, откако биле погодени од полициски автомобили во градовите Мерсин и во Истанбул.

Во Истанбул е повреден и еден полицаец.

Илјадници турски граѓани се собраа спонтано во вторникот вечерта во голем број големи градови во Турција по смртта на Беркин Елван . Петнаесет годишното момче почина по 269 дена поминати во кома. Момчето беше рането во јуни од граната, истрелана од полицијата за време на антивладините протести.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести