четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 150 илјади убиени за време на војната во Сирија

Конфликтот во Сирија започна во март 2011-та година со антивладините демонстрации, но потоа властите се обидоа да ги задушат, по што дел од опозицијата се вооружи и конфликтот прерасна во граѓанска војна

Mideast Syria

Поврзани вести

Повеќе од 150 илјади лица се убиени во Сирија од почетокот на конфликтот во март 2011-та година, објави Сириската опсерваторија за човекови права.

Организацијата со седиште во Лондон објавила дека е регистрирана смрт на 150.344 лица, меѓу кои имало 51.212 цивили, вклучувајќи 7.985 деца.

Групата соопштила дека во судирите се убиени 37.781 член на вооружената опозиција, вклучувајќи ги џихадистите од Исламската држава Ирак и леванте, како и фронтот Ал Нусри поврзан со терористичката организација Ал Каеда.

Вкупно 58.480 припадници на режимот на претседателот Башар ал Асад, вклучувајќи повеќе од 35 илади војници, исто така, се убиени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести