вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во земјава има над 170 илјади земјоделски стопанства

zemjodelstvo

Поврзани вести

Вкупниот број на земјоделски стопанства во земјава е 170.885, а просечно едно земјоделско стопанство користи 1,85 хектари земјоделско земјиште и има 2,14 добиточни единици, покажува структурното истражување за земјоделските стопанства на Државниот завод за статистика, спроведено во период од први до 20-ти јуни минатата година.

Вкупно користеното земјоделско земјиште од страна на земјоделските стопанства изнесува 315.863 хектари, а
од вкупниот број на стопанства, 58,2 отсто користат до еден хектар земјоделско земјиште.

Земјоделските стопанства имаат вкупно 365.868 добиточни единици, додека 56,5 отсто од вкупниот број на
стопанства одгледуваат добиток, живина и пчелни семејства.

Во земјава просечно има 0,5 трактори по стопанство, од кои поголемиот дел се двоосовински трактори.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести