понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 19 милиони невработени во еврозоната

Belgium EU Nobel Peace Prize

Поврзани вести

Стапката на невработеноста во еврозоната во ноември се задржа на рекордно ниво, односно на 12,1 отсто, покажуваат податоците на Евростат.

Во еврозоната во ноември минатата година се регистрирани 19,24 милиони невработени, што е за 4.000 повеќе во однос на октомври, односно за 452.000 повеќе во однос на ноември 2012-та година, се додава во соопштението на Евростат.

Во Европската унија, стапката на невработеност стагнираше на 10,9 отсто, а бројот на невработени во ноември, на месечно ниво, порасна за 19.000 на 26,55 милиони, а на годишно ниво за 278.000.

Најниската стапка на невработеност е регистрирана во Австрија со 4,8 отсто и во германија со 5,2 отсто, додека највисоката е во Грција со 27,4 и Шпанија со 26,7 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести