среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Над 2.300 жртви во земјотресот во Непал, се очекува бројката да расте

nepal

Последни вести

Според официјалните, но се уште неконечни податоци жртвите од земјотресот во Непал се искачи на 2.350 луѓе, соопшти непалското Министерство за внатрешни работи.

Портпаролот на непалското МВР, Лаксми Дакал изјави дека е потврдена смртта на 2.352 луѓе.

Тој додаде дека се очекува бројот на жртвите да расте бидејќи десетици повредени лица се во тешка здравствена состојба.

Непал вчера беше погоден од земјотрес со интензитет од 7,9 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот беше почувствуван и во соседните земји, каде исто така има жртви.

 

 

Најчитани вести