Свет

Над 20 лица загинаа во самоубиствен напад во Багдад

Над 20 лица загинаа во самоубиствен напад во Багдад

Најмалку 21 човек загинаа, а 43 се повредени во самоубиствен напад врз група шиитски верници во југоисточно предградие на Багдад, соопштија ирачките безбедносни и здравствени власти, пренесе МИА.

Напаѓачот ја активрал автомобил-бомбата кога поминувале верници на патот кон гробот на Муса ал Казим, едно од шиитските свети места.

Се претпоставува дека можно е да порасне бројот на жртвите со оглед на големиот број повредени.