понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Над 20 ученици починаа при потонување на брод во Замбија

brodtone

Последни вести

Повеќе од 20 лица, меѓу кои најголем ден ученици најверојатно починале во Замбија, кога брод во кој се наоѓале, потонал во текот на прославата на „златната“ годишнина од независноста на земјата.

Бродот, на кој се наоѓале тројца наставници и 21 ученик, потонал во езерото Кариба, на југот од земјата.

Наставниците и децата од Основното училиште „Хенга“ од Гвембе, патувале до друго училиште на националната прослава по повод 50-годишнината од прогласувањето на независноста на Замбија од Велика Британија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести