Свет

Над 200 убиени во самоубиствениот напад во Багдад

Над 200 убиени во самоубиствениот напад во Багдад

Во вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Багдад има најмалку 213 жртви.

Ирачките власти соопштија дека бројот на ранети е, исто така, поголем од 200 лица, пренесува Танјуг, наведувајќи дека овој акт е еден од најгрозомоните во ирачката историја.

Одговорноста за нападот ја презеде терористичката организација Исламска држава.