недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 250 милиони евра инвестиции во 2013-та година

Македонија ја заокружи 2013-та со директни инвестиции од над 250 милиони евра

evra mnogu

Поврзани вести

Во текот на минатата година во земјава се влеале директни инвестиции во висина од 251,5 милиони евра , покажуваат податоците на Народната банка на Македонија.

Од тој вкупен износ, 147,4 милиони евра се акционерски капитал и реинвестирана добивка, а остатокот се побарувања и обврски.

Велика Британија, Австрија и Германија, во текот на минатата година беа најголемите инвеститори, а за тоа сведочат и бројките, па така од Обединетот кралство во Македонија се инвестирале 44,63 милиони евра, австриските инвестиции беа на ниво од 36,54 милиони евра, додека германските „тежеа“ над 27 милиони евра.

Пред седум години, поточно во 2007 година беше достигнат рекордот по директни инвестиции, бидејќи тогаш во земјава се слеале 506 милиони евра, една година подоцна во Македонија се прибрале околу 400 милиони евра.

Очекувањата на Владата се дека во текот на оваа година, странските инвестиции, ќе надминат 300 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести