понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 270 убиства секоја година во Албанија

Црната статистика почнала во 1990-тата година кога се регистрирани 205 убиства.

ubistvo 123

Поврзани вести

Во Албанија во изминатите 23 години, по падот на комунистичкиот режим, се убиени 6.259 лица, односно во просек 272 лица годишно, пренесуваат локалните медиуми.

Во овој број не се вклучени жртвите во многу трагедии и несреќи.

Бројот на убиства кулминираше во 1997 година кога се регистрирани 1.542 убиени, а најмалку односно 120 убиства биле регистрирани до 2006-та година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести