петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Над 3.000 Сиријци влегле во Турција изминатите денови

Локален турски претставник изјави дека се очекуваат прилив на уште неколку илјади мигранти.

begalci-turcija

Поврзани вести

Над три илјади Туркмени и Арапи, кои бегаат од нападите на сириските владини сили во северниот дел на провинцијата Латакија, изминатите три дена преминале на територија на Турција, соопшти денеска турската Дирекција за управување со несреќи и вонредни ситуации.

Локален турски претставник изјави дека се очекуваат прилив на уште неколку илјади мигранти, бидејќи кампот во сириското село Јамади, во кој беа сместени претежно Туркмени, беше евакуиран поради приближувањето на сириските владини сили, поддржани од руските воздушни напади.

Најчитани вести