сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Над 3.000 војници ќе го чуваат светскиот „крем“ во Давос

За безбедноста на сите учесници и за непречено одвивање на светскиот самит ќе се грижат околу три илјади војници.

davos

Поврзани вести

Судирите во Сирија, климатските промени, економското заздравување, се’ поголемиот јаз меѓу богатите и сиромашните, како и кризата во Украина ќе бидат главни теми на Светскиот економски форум (ВЕФ), најексклузивниот светски самит, кој утре започнува во швајцарски Давос.

Ова 44-то издание на форумот во тоа швајцарско гратче на Алпите, ќе трае до 25-ти овој месец и традиционално ќе ги собере водечките лица од светот на политиката и бизнисот. ВЕФ оваа година се одржува истовремено со преговорите на другиот крај на Швајцарија, каде што главната цел е да се најде решение за судирите во Сирија во рамки на конференцијата Женева 2.

Во Давос, европскиот град кој што се наоѓа на најголема надморска висина, се очекува да пристигнат над 40 шефови на влади, меѓу кои се австрискиот премиер Тони Абот, кој претседава со самитот Г20, бразилската претседателка Дилма Русеф, британскиот и јапонскиот премиер, Дејвид Камерон и Шизно Абе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести