сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 30 жртви во експлозија во Сирија

Во нападот во градот Мајаден загинале најмалку 15 цивили. Автомобилот-бомба бил детониран од џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левант – истата група која оваа недела изврши офанзива во соседен Ирак.

eks

Поврзани вести

Најмалку 30 лица загинаа денеска во Сирија, во силна експлозија на границата со Ирак, јави сириската државна телевизија, додавајќи дека во инцидентот има многу повредени.
Експлозијата се случила во местото Мајадин, каде, според телевизијата, „терористите тргуваат со оружје“.
Мајадин се наоѓа на 60-тина километри од ирачката граница во источната сириска провинција Деир ел Зоур, која е богата со нафта.
Претставник на бунтовниците изјави дека во експлозијата се убиени најмалку 15 цивили на пазар, а автомобилот-бомба бил активиран од џихадистичката групација Исламска држава во Ирак и Левант, која во северниот и централниот дел на Ирак покрена голема офанзива.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести