среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Над 40 лица повредени во пожар во станбена зграда во Холандија

pozzarrr

Последни вести

Над 40 лица се повредени утринава во пожар во голема станбена зграда во источниот холандски град Најмеген, соопшти локалниот окружен кризен центар, пренесе МИА.

Нема информации за жртви, но малку пред 8 часот по локално време се урнал дел од покривот на зградата, јави локалната телевизија Ен-О-Ес.

Кризниот центар во Јужен Хелдрлант на својот „Твитер“ профил објави дека според најновите информации има четворица тешко повредени, а шестмина се пренесени во болница.

Во зградата живеат над 100 лица, во најголем дел возразни, кои се брзо евакуирани.

Според очевидци пожарот е изгаснат, а регионот изолиран. На местото на несреќата се уште има пожарникари и амбулантни возила.

Најчитани вести