вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Над 40 загинати при експлозија на фудбалски стадион во Нигерија

D3FJ_Nigeria_Explosion_Poir_2_

Поврзани вести

Над 40 лица загинаа при експлозија на бомба на стадион за време на фудбалски натпревар во Нигерија.

Поголемиот дел од загинатите се гледачи на трибините, но засега не е познато дали меѓу нив има и фудбалери.

Очевидец изјави дека бомбата експлодирала на теренот по последниот свиреж на судијата, кога гледачите минувале низ фудбалското игралиште за да го напуштат стадионот.

Најмалку 60 лица загинале во друг напад извршен во близина на големата воена база во Муби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести