сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Над 415.000 лица побегнале од источна Украина

ukraina_majdan_epa600

Поврзани вести

Најмалку 415.800 луѓе го напуштиле својот дом поради судирите во источна Украина, соопшти УНХЦР.

Според најновите податоци, Агенцијата на ОН за бегалци проценува дека 190.000 се раселени во Украина, додека 197.400 пребегале во Русија.

Во Полска се стационирани 14.600 луѓе додека во Белорусија се 13.883 луѓе од истокот на Украина, наведува УНХЦР.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести