петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Над 440 лица се евакуирани во поплавите во Србија

Вонредна состојба е прогласена во пет општини.

download (10)

Поврзани вести

Во Србија поради поплавите евакуирани се над 440 лица, а досега нема жртви, изјави началникот на Секторот за вонредни состојби при српското МВР Предраг Мариќ.
Поради проблеми со снабдувањето со електрична енергија е отежнато и снабдувањето со вода за пиење во загрозените реони.

Поради новонастанатата ситуација денеска во Белград ќе заседава штабот за вонредни состојби, кој ќе биде претседаван од премиерот во оставка Ивица Дачиќ.

На сите критични места, Куршумлија, Прокупље, Лучани и Заечар, забележано е стабилизирање на нивото на водата.

Вонредна состојба е прогласена во пет општини.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести