сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 45 отсто од граѓаните гласале за претседател до 17 часот

Според законсите правила за претседател ќе биде избран кандидатот кој на вториот круг од изборите ќе освои повеќе гласови под услов на гласање да излезат најмалку 40 проценти од вкупното избирачко тело.

download (9)

Поврзани вести

Излезноста во вториот круг од претседателските избори до 17 часот изнесува 45,62 отсто. Што значи дека цензусот за избор на претседател од 40 отсто е исполнет. Според законсите правила за претседател ќе биде избран кандидатот кој на вториот круг од изборите ќе освои повеќе гласови под услов на гласање да излезат најмалку 40 проценти од вкупното избирачко тело.

sedum

До 17 часот вкупно гласале 801.872 гласачи од вкупно запишаните 1.779.572.

naeset

cenzus

zupa

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести