петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Над 50 лица го напуштиле седиштето на украинската служба за безбедност

ukraina kriza

Поврзани вести

Над 50 лица го напуштиле локалното седиште на украинската служба за државна безбедност (СБУ) по преговорите на демонстрантите и официјалните лица.

Во соопштението се наведува дека 51 лице ја напуштило зградата без оружје и дека не е јасно дали се демонстранти или заложници.

Руската невладина агенција „Интерфакс“ подоцна јавила дека 56 лица излегле од зградата на СБУ во Лугански и дека преговорите продолжуваат за да се стави крај на „окупацијата на зградата“.

На сајтот на СБУ стоело соопштение дека демонстрантите го зазеле локалното седиште на државната безбедност во Лугански и дека го минирале и држеле 60 лица како заложници.

Но, агенцијата „Итар тас“ наведува дека нема заложници во зградата на СБУ во Лугански и просториите не се минирани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести