Свет

Над 50 мртви во авионска несреќа во Тајван

Над 50 мртви во авионска несреќа во Тајван

Најмалку 51 лице загина и седуммина се повредени при денешното принудно слетување на тајвански патнички авион во Тајван, јави кинеската новинска агенција Синхуа.

Авионот на тајванската авиокомпанија „Трансејша“ морал принудно да слета во округот Пинху, архипелаг западно од главниот град.