сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Над 500.000 лица останаа без електрична енергија во САД

sneg

Поврзани вести

Над 500.000 лица останаа без електрична енергија како последица на обилните врнежи што ги зафатија јужните и североисточните држави во САД, пренесе ИТАР-ТАСС.

Вчера властите на државите Њу Џерси и Тенеси најавија воведување на вонредна состојба. Порано вонредна состојба беше воведена и во државите Вирџинија, Мериленд, Северна и Јужна Каролина, Џорџија, Алабама, Мисисипи и Луизијана.

Најтешка останува ситуацијата во Џорџија, каде без струја останаа 175.000 лица. За едно деноноќие снежната покривка во јужната држава достигна 25 сантиметри. Според податоците на Националната метеоролошка служба такви врнежи немало во државата од 2000 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести