среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Над 500 нови случаи на ебола минатата недела

ebola11

Поврзани вести

Повеќе од 500 нови случаи на заразени од ебола минатата недела. Ова е поголем број од било која седмица од појавата на епидемијата досега.

Најмногу од минатонеделните случаи се во Либерија, но има и во Гвинеја и Суера Леоне.

СЗО вчера предупреди дека ширењето на епидемијата во Западна Африка се забрзува и бројот на заразени може да достигне 20.000 лица. Досега од смртоносниот вирус починале повеќе од 1.500 луѓе, а 3.000 се заболени.

Прв случај на ебола бил потврден и во Сенегал, соопштија здравствените власти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести