петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Над 6.000 лица се приклучиле кон Исламска држава во Сирија

sirija-izrael-karta

Поврзани вести

Повеќе од 6 илјади нови борци минатиот месец се приклучиле кон Исламска држава, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права.

– Радикалната група, која контролира територии во Сирија и во Ирак, досега имаше околу 15.000 борци, изјави Рами Абдел Рахман од Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Тој наведе дека илјада од новите борци се странци, а другите се Сиријци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести