среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над 60 талибаници убиени во Северен Авганистан

ttal-630x289

Последни вести

Над 60 талибанци се убиени во операција на силите за безбедност во Северен Авганистан, јави ДПА, повикувајќи се на локалната полиција.

Портпаролот на безбедносните сили во провинцијата Кундиз Сарвар Хосани, изјави дека заедничката операција на националната армија, полицијата и разузнавањето е спроведена неделава во округот Имам Сахеб.

Во операцијата се убиени 63 бунтовници, а околу 50 се повредени, нагласи Хосани, додавајќи дека во операцијата животот го загубиле и десет полицајци.

Најчитани вести