Свет

Над 70.000 лица останаа без струја во САД поради снежно невреме

Над 70.000 лица останаа без струја во САД поради снежно невреме
Над 70.000 лица останаа без струја во САД поради снежно невреме

Повеќе од 70.000 луѓе во САД останаа без електрична енергија поради снежното невреме, кое зафати неколку источни реони во земјата.

Прекин на струја главно имало во државите Северна и Јужна Каролина, Кентаки и Западна Вирџинија.

Невремето, исто така, предизвика и голем број сообраќајни несреќи и километарски колони на патиштата во Вирџинија, Северна Каролина, Кентаки, Тенеси и Арканзас. Во несреќите загинаа 10 лица.

Бурата „Џонас“ се очекува денеска и утре да ги зафати главно државите на источното крајбрежје. Вонредна ситуација поради лошите временски услови воведоа гувернерите на државите Вашингтон, Мериленд, Пенсилванија, Џорџија и Нектаки, како и градоначалникот на Вашингтон.

sad

sad2

Како последица на снежното невреме, вчера и денеска авиокомпаниите откажаа над 6.000 летови од и кон аеродромите во источниот дел од земјата.

Над половина од откажаните летови се од аеродромите во Филаделфија, Вашингтон, Њујорк, Шарлот и Ралеј.

sad4