недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Над 760 милиони евра извоз на компаниите инвеститори во индустриските зони

invest

Поврзани вести

Над 760 милиони евра се очекува да биде извозот што до крајот на годинава ќе го реализираат компаниите-инвеститори кои моментно работат во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) „Штип“, „Скопје 1“ и „Скопје 2“, истакна денеска директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Виктор Мизо.

Тој нагласи дека бројот на вработени годинава во зоните достигна 2.500 за разлика од лани кога беше 1.270. Проекцијата за 2014, само од постоечките капацитети, е 3.500 вработувања.

„Наредната година извозот ќе се зголеми за 50 отсто и ќе достигне до 1,2 милијарди евра. Потенцијално, учеството на извозот од индустриските зони во вкупниот македонски извоз може да биде една третина“, рече Мизо, додавајќи дека до 2015-та година во земјава функционални ќе бидат сите 14 индустриски зони.

Почнати се активностите од првата фаза за зоните во Кичево, Гевгелија и Прилеп, рече Мизо, а поставен е и камен-темелникот за зоните во Струмица и Тетово. Догодина ќе се реализираат и активностите за зоните во Радовиш, Струга, Делчево, Берово и Виница.

Мизо, реферирајќи за сработеното оваа година, посебно го истакна отворањето на вторите производствени капацитети на „Џонсон Контролс“, „Џонсон Мети“ и „Технохозе“, како и почетокот со работа на „Ван Хул“. Изградба на втор производствен капацитет, посочи Мизо, најави и „Продис“ за април 2014 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести